EQUATIONS AND INEQUALITIES
ALGEBRA 2

Multi-step Equations, Work Word Problems, Distance-Rate-Time Word Problems, Mixture Word Problems, Absolute Value Equations, Multi-Step Inequalities, Compound Inequalities, Absolute Value Inequalities.

All of our 84 video lessons are numbered below within their corresponding section. Select the section title to be brought to a compilation video lesson of that section. All of these videos are linked to our YouTube Channel. Enjoy!

 
  1. It takes Kali eight minutes to sweep a porch. Shawna can sweep the same porch in 11 minutes. If they worked together how long would it take them?

  2. It takes Heather seven hours to pour a large concrete driveway. Alberto can pour the same driveway in eight hours. How long would it take them if they worked together?

  3. Working alone, it takes Stephanie seven hours to clean an attic. Shayna can clean the same attic in 12 hours. Find how long it would take them if they worked together.

  4. It takes Darryl nine hours to mop a warehouse. Castel can mop the same warehouse in eight hours. Find how long it would take them if they worked together.

  5. Working alone, Shanice can tar a roof in 12 hours. One day her friend Kathryn helped her and it only took 5.14 hours. How long would it take Kathryn to do it alone?

  6. Nicole can pick forty bushels of apples in 15 hours. Carlos can pick the same amount in 11 hours. How long would it take them if they worked together?

  7. Working together, Arjun and Maria can oil the lanes in a bowling alley in 4.24 hours. Had she done it alone it would have taken Maria eight hours. How long would it take Arjun to do it alone?

  8. Working alone, Eduardo can harvest a field in 14 hours. One day his friend Amy helped him and it only took 7.47 hours. How long would it take Amy to do it alone?

  9. Working together, Mary and Trevon can inflate twenty balloons in 7.34 minutes. Had he done it alone it would have taken Trevon 14.1 minutes. How long would it take Mary to do it alone?

  10. Shreya can weed a garden in 19.3 minutes. One day her friend Elisa helped her and it only took 7.44 minutes. Find how long it would take Elisa to do it alone.

  11. Huong can wash a car in 10 minutes. One day her friend Castel helped her and it only took 6.67 minutes. How long would it take Castel to do it alone?

  12. Working together, Kim and Jennifer can install a new deck in 6.28 hours. Had she done it alone it would have taken Jennifer 13.7 hours. How long would it take Kim to do it alone?

  1. A container ship left the Dania Pier and traveled north. An aircraft carrier left four hours later traveling at 30 mph in an effort to catch up to the container ship. After traveling for eight hours the aircraft carrier finally caught up. What was the container ship's average speed?

  2. A cruise ship made a trip to Guam and back. The trip there took 12 hours and the trip back took nine hours. It averaged 20 km/h on the return trip. Find the average speed of the trip there.

  3. Scott left the airport and traveled toward the train station. Three hours later Castel left traveling at 50 mph in an effort to catch up to Scott. After traveling for two hours Castel finally caught up. What was Scott's average speed?

  4. Jose traveled to the town hall and back. The trip there took five hours and the trip back took four hours. He averaged 35 km/h on the return trip. Find the average speed of the trip there.

  5. Perry left school driving toward the lake one hour before Jaidee. Jaidee drove in the opposite direction going 6 mph slower than Perry for one hour after which time they were 174 mi. apart. What was Perry's speed?

  6. Wilbur left the hardware store and traveled toward the recycling plant at an average speed of 33 km/h. Mary left two hours later and traveled in the same direction but with an average speed of 55 km/h. How long did Wilbur travel before Mary caught up?

  7. An aircraft carrier left Hawaii traveling west seven hours before a container ship. The container ship traveled in the opposite direction going 5 km/h slower than the aircraft carrier for six hours after which time the ships were 540 km apart. Find the aircraft carrier's speed.

  8. A submarine left the Azores and traveled west. Three hours later an aircraft carrier left traveling 3 mph faster in an effort to catch up to it. After seven hours the aircraft carrier finally caught up. Find the submarine's average speed.

  9. Jimmy drove to his cabin on the lake and back. It took 0.6 hours longer to go there than it did to come back. The average speed on the trip there was 46 km/h. The average speed on the way back was 52 km/h. How many hours did the trip there take?

  10. Anjali traveled to the recycling plant and back. The trip there took 5.8 hours and the trip back took 5.1 hours. She averaged 7 mph faster on the return trip than on the outbound trip. What was Anjali's average speed on the outbound trip?

  11. A fishing boat left Hawaii traveling west 0.5 hours before a cruise ship. The cruise ship traveled in the opposite direction going 12.5 km/h faster than the fishing boat for 11 hours after which time the ships were 322 km apart. What was the fishing boat's speed?

  12. A diesel train left the station traveling north 1.5 hours before a freight train. The freight train traveled in the opposite direction going 6 km/h faster than the diesel train for two hours after which time the trains were 312.3 km apart. Find the diesel train's speed.

  1. 7 kg of soybean oil which costs $4/kg were combined with 14 kg of canola oil which costs $1/kg. Find the cost per kg of the mixture.

  2. A sugar solution was made by mixing 8 qt. of a 2% sugar solution and 6 qt. of a 51% sugar solution. Find the concentration of the new mixture.

  3. A sugar solution was made by mixing 7 ml of a 50% sugar solution and 3 ml of a 80% sugar solution. Find the concentration of the new mixture.

  4. For her birthday party Kathryn mixed together 3 gal. of Brand A fruit punch and 6 gal. of Brand B. Brand A contains 17% fruit juice and Brand B contains 26% fruit juice. What percent of the mixture is fruit juice?

  5. How many gal. of a 65% saline solution must be mixed with 8 gal. of pure water to make a 25% solution?

  6. 1 oz of walnuts were mixed with 4 oz of peanuts which cost $4/oz to make mixed nuts which cost $5/oz. What is the price per oz of walnuts?

  7. Heather wants to make a 36% acid solution. She has already poured 3 fl. oz. of a 72% acid solution into a beaker. How many fl. oz. of a 9% acid solution must she add to this to create the desired mixture?

  8. Kali mixed together 9 gal. of Brand A fruit drink and 6 gal. of Brand B fruit drink which contains 5% fruit juice. Find the percent of fruit juice in Brand A if the mixture contained 11% fruit juice.

  9. To build the garden of your dreams you need 10 ft3 of soil containing 17% clay.
    You have two types of soil you can combine to achieve this: soil with 35% clay and soil with 10% clay. How much of each soil should you use?

  10. Bronze which costs $9.10/kg is made by combining copper which costs $8.90/kg with tin which costs $9.50/kg. Find the number of kg of copper and tin required to make 15.3 kg of bronze.

  11. Kristin wants to make 6 gal. of a 34% alcohol solution by mixing together a 24% alcohol solution and a 64% alcohol solution. How much of each solution must she use?

  12. Bronze which costs $7.05/kg is made by combining copper which costs $6.20/kg with tin which costs $8.70/kg. Find the number of kg of copper and tin required to make 5 kg of bronze.

©2020 by Minute Math. Proudly created with Wix.com