• YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

© 2023 by The Grid. Proudly created with Wix.com

For Hez
Oct 31, 2018

Word Problem

1 comment

Ahmad makes turkey sandwiches for a family reunion he purchases 4 pounds 9 ounces of sliced turkey for $36.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Ahmad purchases?

Sean Gannon
Oct 31, 2018

So, a lb is 16 oz. This makes the total amount of (4*16)+9=73 oz of meat. Take $36.88/73, and you get about $0.51 per oz of turkey.

New Posts