PROPORTIONS AND PERCENTS
PRE-ALGEBRA

Converting Between Percents, Fractions, and Decimals, Percent Problems, Straightforward, Finding Percent Change, Markup, Discount, and Tax (easy, hard), Proportions, Proportion Word Problems, Similar Figures, Similar Figure Word Problems, Simple and Compound Interest.

All of our 222 video lessons are numbered below within their corresponding section. Select the section title to be brought to a compilation video lesson of that section. All of these videos are linked to our YouTube Channel. Enjoy!

 
  1. If you can buy one can of crushed pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?

  2. One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4?

  3. One cantaloupe costs $2. How many cantaloupes can you buy for $6?

  4. One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?

  5. Shawna reduced the size of a rectangle to a height of 2 in. What is the new width if it was originally 24 in wide and 12 in tall?

  6. Ming was planning a trip to Western Samoa. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 6 Tala for $2. How many Tala would she get if she exchanged $6?

  7. Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?

  8. If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

  9. One bunch of seedless black grapes costs $2. How many bunches can you buy for $20?

  10. The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinar. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.

  11. Gabriella bought three cantaloupes for $7. How many cantaloupes can Shayna buy if she has $21?

  12. Jenny was planning a trip to the United Arab Emirates. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 4 Dirhams for every $1. How many Dirhams would she get if she exchanged $5?

  13. Castel bought four bunches of fennel for $9. How many bunches of fennel can Mofor buy if he has $18?

  14. If you can buy one fruit basket for $30 then how many can you buy with $60?

  15. Asanji took a trip to Mexico. Upon leaving he decided to convert all of his Pesos back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 42.7 Pesos at a rate of $5.30 = 11.1 Pesos?

  16. The currency in Argentina is the Peso. The exchange rate is approximately $3 =1 Peso. At this rate, how many Pesos would you get if you exchanged $121.10?

  17. Mary reduced the size of a painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?

  18. Molly bought two heads of cabbage for $1.80. How many head of cabbage can Willie buy if he has $28.80?

List Body

Subscribe Form

©2020 by Minute Math. Proudly created with Wix.com